Prime School BD (PSBD24) is popular blog site about technology, merchandising, textile & accounting rules in Bangladesh. Also the post that are publishing about Accounting tutorial, Textile, RMG, Merchandising, Knit Merchandising, Woven Merchandising, Apparel Merchandising, Garments, Dyeing, Spinning, Washing, Buying House, else many things with tips & tricks.

Aowsaf FM

Prime School BD (PSBD24) is popular blog site about technology, merchandising, textile & accounting rules in Bangladesh. Also the post that are publishing about Accounting tutorial, Textile, RMG, Merchandising, Knit Merchandising, Woven Merchandising, Apparel Merchandising, Garments, Dyeing, Spinning, Washing, Buying House, else many things with tips & tricks. বদিউজ্জামান ( রুবেল )
Blogger Tips and TricksLatest Tips And TricksBlogger Tricks

How to Convert Fabric Price from per Yard to per Kg?

This is a common fact that we need to convert fabric length from one unit to another. We may need to convert fabric price from one unit to another. In your case you have got fabric price per yard and you need to know the price of same fabric per Kg.

Basically we have to convert fabric length (i.e. in yard) into weight. To calculate fabric weight of certain length we need following information

  1. Fabric length, 
  2. Fabric width and 
  3. Fabric GSM


You already have data for all these parameters. So we can calculate fabric price per kg in some steps. Go through the following steps.

Step#1: Unit conversion
 You have fabric length in yard. Convert yard into meter. 

Yard to meter conversion: 1 yard = 0.9144 meter

You have fabric width in inch. Convert inch into meter. 

Inch to meter conversion: 1 inch = 0.0254 meter

Step#2: Calculate fabric area of one yard in square meter
 Area = (Length × Width)
= 1 yard × 60 inch
= 0.9144 meter × 60 × 0.0254 meter
= 1.3935 square meter
This is the fabric area in square meter

Step#3: Weight calculation from length

Weight of the fabric = Fabric area  ×  GSM

Here calculated area = 1.3935 and
Fabric GSM =140

Therefore,
Fabric weight = 1.3935  ×  0.140 kg
= 0.195 Kg

Step#4: Calculate price per Kg
 Fabric price for 1 yard (i.e. 0.9144 meter) length and width 60 inch is $ 1.28

We can say at $ 1.28 you will get 0.195 kgs fabric.

Therefore fabric price per kg will be= $1.28/0.195 = $ 6.56


SiteMap

Popular Posts


Badiuzzaman ( Rubel )